رازهای انتخاب رنگ در طراحی قالب وردپرس

ضعیفمتوسطخوببسیار خوبعالی
( 0 رای , میانگین : 0٫00 از 5)
بارگذاری...
وقتی سایتی را در نظر اول نگاه کنید. سریع‌ترین و مؤثرترین پیام‌ها را رنگ‌ها به شما منتقل می‌کنند. رنگ‌ها جز جدانشدنی زندگی ما هستند حال چه در زندگی واقعی باشیم چه در حال طراحی قالب وردپرس. وقتی دست‌به‌کار طراحی پوسته وردپرس می‌شویم، از اولین و مهمترین چالش هایی که با آن روبرو میشویم، انتخاب رنگ در طراحی قالب وردپرس است. گاهی این کار ساده است. مشتری شما رنگ دلخواه خود را انتخاب کرده. زمانی هم این‌طور هست که این کار به انتخاب شما خواهد بود؟ دوست دارید، سریع‌ترین پیام شما وقتی اولین بار سایتان به مشتری نمایش داده می‌شود چه باشد؟ چه احساسی به شما دست می‌دهد وقتی مشتری با دیدن رنگ و لعاب سایت لبخند رضایت به لب میزند. این همان تأثیر شناخت رنگ در طراحی قالب وردپرس است که هر طراحی در هر رشته هنری باید آن را رعایت کند.

 

انتخاب رنگ در طراحی

انتخاب رنگ درست همیشه آسان و راحت نیست. این موضوع می‌تواند وقت بسیاری از شما بگیرد ولی اگر زمان بگذارید و در این کار تجربه کسب کنید نسبت به قبل قوی‌تر و بهتر خواهید شد و تصمیمات محکم‌تر و زیباتری خواهید گرفت.از این کسب تجربه و تلاش‌ها به درس‌های جالب و جذابی خواهید رسید. شاید جذاب‌ترین درس و شگفت‌انگیزترین درس در درک رنگ‌ها این باشد که هر فردی به‌طور متفاوت رنگ‌ها را تفسیر می‌کند. البته این هم خبر خوب است و هم بد؟

خبرخوب است چون گاهی از فرط خستگی و پس از هزاران آزمون رنگ، سرانجام به چیزی می‌رسید که باب دل شما نیست. نهایتاً با دلهره و نگرانی طرح را به مشتری نشان می‌دهید ولی ناگهان از شادی و شور او یکه می‌خورید. خبر بد اینکه شانس یک‌بار در خانه آدم را میزند. پس باید چه کنیم؟

نکته همین است، باید تا می‌تواند رنگ‌ها را بشناسید و رابطه و اصول رنگ‌ها را درک کنید. این اصول است که ثبات دارد و تنها راه نجات همین است. با شناخت رابطه رنگ‌ها و جایگاه آن‌ها یا به عبارتی اصول رنگ‌شناسی از این نگرانی رها خواهید شد. وقتی این اصول را بدانید و از اینکه تاثیرچیدمان و انتخاب رنگ در طراحی قالب وردپرس را در طراحی‌ها دیگران کشف می‌کنید به خود می‌بالید. وقتی شما یک متخصص و کار بلد هستید، حتی زمانی که مشتری با نظر شما مخالف است به تایید نظر شما، رأی می‌دهد. زیرا شما به او نشان داده‌اید که به راز رنگ‌ها واقفید.

چرخ رنگ در طراحی قالب وردپرس

معروف‌ترین ابزار شناسایی رنگ‌ها، چرخ رنگ است. چرخ رنگ حاوی اطلاعات مهم و درستی است. یک تصویر ساده ولی مملو از مفاهیم عمیق رنگ‌شناسی. نگاهی به چرخ رنگ بیندازید.


رنگ در طراحی <a href=قالب وردپرس - چرخ رنگ RGB" width="500" height="500" srcset="https://wpnovin.com/wp-content/uploads/2018/04/RGB-Color-Wheel-500.png 500w, https://wpnovin.com/wp-content/uploads/2018/04/RGB-Color-Wheel-500-64x64.png 64w, https://wpnovin.com/wp-content/uploads/2018/04/RGB-Color-Wheel-500-96x96.png 96w" sizes="(max-width: 500px) 100vw, 500px" />
نمونه‌ای از اصول و قواعد رنگ در چرخ رنگ

 • هر رنگی فصل و حد مشخصی دارد. این‌یک اصل ساده‌سازی است. برای بیان یک پیغام روشن. رنگ‌ها را از هم جدا کنید و هویت‌های آن‌ها را بشناسید.
 • هر رنگی در یک جایگاه قرارگرفته است. هر رنگی مکانی دارد قبل و بعدازآن رنگ‌های مشخصی را می‌توان پیدا کرد.
 • حلقه رنگ. استفاده از حلقه برای بیان این مفهوم در رنگ‌ها که این رنگ‌ها باهم رابطه متقابل هم دارند.
 • و…
در ادامه بخوانید:  آموزش جامع بلوک کردن IP های مزاحم سایتتان

مهم‌ترین مفاهیم چرخ رنگ در طراحی قالب وردپرس

مطالب بسیاری در مورد رنگ‌ها می‌توان بیان کرد ولی در اینجا و برای شروع به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. شما باید با این اصول رنگ زندگی کنید تا هنگام انتخاب رنگ در طراحی قالب وردپرس این کار را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهید.

رنگ‌های اصلی

اصلی‌ترین مفهوم رنگ که حتماً با تعریفی دیگر آن را در حین طراحی تجربه کردید، تقسیم‌بندی رنگ‌ها به انواع رنگ‌های اولیه و رنگ‌های ثانویه و رنگ‌های ترکیبی است. باتجربه که اکنون دارید میدانید که در دنیا رنگ‌های نوری، رنگ‌های اصلی قرمز، سبز و آبی هستند. برخلاف آنچه در دوران کودکی به ما آموختند و عبارت بود از سه رنگ اصلی قرمز آبی و زرد. رنگ‌های اصلی که ما از آن صحبت می‌کنیم را می‌توانید در ساده‌ترین ابزار تعیین رنگ نرم‌افزارهای گرافیکی امتحان کنید. بله همان سه سیلدر معروف که به‌اختصار RGB نامیده می‌شوند. در ساختن و یافتن رنگ در طراحی قالب وردپرس این مدل رنگ پایه و اساس کار شماست.

رنگ‌های ثانویه

اگر دورنگ اصلی قرمز و آبی را باهم ترکیب کنیم، چه رنگی دیده می‌شود؟ بنفش. درست است بنفش یکرنگ ثانویه است. رنگ‌های ثانویه از ترکیب رنگ‌های اولیه ایجاد می‌شوند. رنگ‌های اولیه مدنظر ما رنگ‌های مدل RGB هستند.

رنگ‌های ترکیبی

حال اگر شما یکرنگ ثانویه را با یکرنگ دیگر مخلوط کنید، چه می‌شود؟ وقتی قرمز را با بنفش (قرمز و آبی) ترکیب می‌کنید، یکرنگ ترکیبی ساخته‌اید. نام این رنگ ماژنتا یا قرمز بنفش است. رنگهای ترکیبی دیگر مانند قرمز نارنجی را میتواند تحلیل کنید؟

رنگ‌های مکمل

همان‌طور که گفتم شیوه نمایش رنگ‌ها در چرخ رنگ به‌صورت حلقه‌ای، اشاره به رازهایی جالب در مورد رابطه رنگ‌ها دارد. یکی از این رازها از ارتباط دورنگ متقابل صحبت می‌کند. مثلاً شما رنگ زرد را در مقابل رنگ آبی می‌بیند. این یعنی این دورنگ مکمل هم هستند. اصطلاح رنگ های مکمل به‌این‌علت انتخاب شد که اگر این دورنگ را باهم ترکیب کنیم رنگ نهایی رنگ سفید خواهد بود. متوجه شدید این تعریف مکمل بودن اشاره به این مطلب دارد که گویی یک مثبت و نفی در کنار هم قرار گرفتند. در چرخ رنگ شما چه مکمل‌هایی دیگری را پیدا می‌کند؟

رنگ‌های مشابه

خوب وقتی یکرنگ در کنار یکرنگ دیگر هم قرار می‌گیرد. اشاره به یک مفهوم مهم دارد. این نوع رنگ‌ها ازنظر ظاهری شبیه هم هستند. مثلاً رنگ نارنجی، زرد نارنجی و قرمز نارنجی رنگ‌های مشابه خوانده می‌شوند.

رنگ در طراحی <a href=قالب وردپرس - تاثیر ترکیب رنگها " width="440" height="440" srcset="https://wpnovin.com/wp-content/uploads/2018/04/491650b3aacf2702d23b03f0670e3d22.png 1920w, https://wpnovin.com/wp-content/uploads/2018/04/491650b3aacf2702d23b03f0670e3d22-64x64.png 64w, https://wpnovin.com/wp-content/uploads/2018/04/491650b3aacf2702d23b03f0670e3d22-960x960.png 960w, https://wpnovin.com/wp-content/uploads/2018/04/491650b3aacf2702d23b03f0670e3d22-96x96.png 96w" sizes="(max-width: 440px) 100vw, 440px" />

 

مدل رنگ در طراحی قالب وردپرس

خب حالا که کمی از رازهای چرخ رنگ آشنا شدید، باید با مدل‌های رنگی هم آشنایی داشته باشید. شما در حین انتخاب رنگ‌بر اساس مدیوم‌های خود با مدل‌های رنگی خاصی روبرو می‌شوید. مثل همان آموزش رنگی که دوره کودکی یاد گرفتیم یک مدل رنگی بود. در آن مدل سه رنگ اصلی قرمز آبی زرد سه رنگ اصلی بودند. ولی در دنیای صنعتی مدل‌های رنگی دیگری به‌کاربرده می‌شوند. وقتی شما در صنعت چاپ کار می‌کنید. مدل رنگی CMYK است. ابزار ساخت این مدل رنگ را در نرم‌افزار فتوشاپ به‌کرات دیده‌اید. زمانی که در دنیای وب وارد می‌شوید مدل رنگی پیشنهاد به شما RGB و HEX است.

در ادامه بخوانید:  معرفی سایت وردپرسی به گوگل وبمستر

رنگ در طراحی <a href=قالب وردپرس - چرخ رنگ مرسوم و معروف" width="444" height="482" />

 

ولی همه این مدل‌ها بازهم چرخ رنگ رادارند منتهی چرخ رنگی که مربوط به مدل رنگی آن‌ها است. شما در چرخ رنگ هر مدل می‌تواند رنگ‌ها مکمل را پیدا کنید. تفاوت در کجاست؟ ببینید وقتی شما رنگ‌های مکمل از مدل CMYK را باهم ترکیب می‌کنید، نتیجه رنگ سیاه خواهد بود. ولی اگر دورنگ مکمل از مدل RGB را باهم ترکیب کنید، نتیجه سفید خواهد بود. به همین دلیل نام دیگر مدل CMYK رنگ‌های کاهشی است و نام دیگر مدل RGB رنگ‌های افزایشی است. پس ابزارهایی‌ای مانند چرخ رنگ طبق اصول و مفاهیم طراحی‌شده‌اند که ما هر مدل رنگ را درون آن بگذاریم باز همان اصول کارآمد را می‌توانیم تجربه کنیم. حالا که کار ما طراحی وب است بهتر است نگاهی به مدل رنگ‌های RGB و HEX بیندازیم.

مدل رنگ RGB

مدل رنگ RGB امروزه معروف‌ترین مدل رنگ است. علت آن‌هم این است که این رنگ برای کار با مانیتورها طراحی‌شده است. حال که پیشرفت تکنولوژی هزاران مانیتور از انواع گوناگون و در ابعاد بزرگ و عریض تا کوچک و جمع‌وجور به عرصه زندگی ما آورده، ماهم این مدل را بیشتر می‌شناسیم. این همان مدل رنگ در طراحی قالب وردپرس است که ما با آن سرو کار داریم.

رنگ‌های اصلی در این مدل قرمز سبز و آبی هستند. نام مدل هم برگرفته از حروف اول این کلمات در زبان انگلیسی است. محدوده هر رنگ در این مدل ۲۵۶ واحد است که به آن سطح روشنایی رنگ هم میگویند. البته شما این مقدار را به‌صورت ۰-۲۵۵ در سیلدرهای رنگ تجربه می‌کنید. هرزمانی که به کاهش این مقدار در یک سیلدر بپردازد رنگ نتیجه، متفاوت خواهد شد. همچنین با تنظیم سه سیلدر رنگی در همین محدوده رنگ‌های جدیدی را تجربه خواهید کرد.

مثلاً رنگ قرمز در سیلدرهای سه‌گانه مدل رنگ RGB به این صورت خواهد بود.

Red=  R: 255   G: 0   B: 0

Red=  (۲۵۵، ۰، ۰)

مدل رنگ HEX

محبوب‌ترین مدل رنگی که شما در وب استفاده می‌کنید، مدل رنگ HEX است. وقتی در حال طراحی استایل ها هستید و نیاز به تعریف رنگ دارید، همین نوع مدل رنگ به کمک شما می‌آید. کافی است علامت # را بگذارید و شش علامت بعدازآن را به‌طور مرتب بنویسید.

مثلاً رنگ قرمز در مدل رنگ HEX به این صورت خواهد بود.

در ادامه بخوانید:  آموزش وبلاگ نویسی به صورت ناشناس در وردپرس

#FF0000

اول‌ازهمه بگویم این نوع عبارت نویسی برای ساده‌تر کردن کار است و نتیجه یکی خواهد بود. حالا می‌توانید شباهت بین دو مدل‌بالا را ببیند. اگر من عناصر تعریف رنگ HEX را به‌صورت زیر بنویسم چطور؟

# FF 00 00

خب در ابتدا هم گفتم می‌توانید به‌سادگی علامت # را از مفهوم رنگ اختصاصی خود جدا کنید. میدانید که در بیان همه رنگ‌ها این مدل رنگی از همین علامت استفاده می‌کنیم. ولی نکته مهم تقسیم ۶ کاراکتر باقی‌مانده به سه قسمت است. در مدل رنگ RGB هم شما با سه سیلدر، متغیر رنگ را تعریف می‌کردید. بله این سه متغیر مدل رنگ HEX همان متغیرهای RGB هستند و دقیقاً هم به همان ترتیب.وقتی شما از مدل رنگ HEX استفاده می‌کنید گستره اعداد شما بر مبنای هگزادیسمال اعلام می‌شود. این گستره با علائم زیر معرفی می‌شود.

۰ , ۱ , ۲ , ۳ , ۴ , ۵ , ۶ , ۷ , ۸ , ۹ , F , E , D , C , B , A

اگر نخواهیم وارد مفاهیم مبنای عددی هگزادیسمال بشویم، صریحاً باید بگویم: پس عبارت FF معادل عدد ۲۵۵ در مدل رنگ RGB است. صفر هم که معادل همان صفر است. حالا اگر شما بخواهید رنگ سبز را در مدل رنگ HEX تعریف کنید کافی است به‌صورت زیر بنویسید

#۰۰FF00

ابزار کار پیشنهادی مدل رنگ

به همین سادگی بقیه رنگ‌ها را نیز می‌توانید، کشف کنید. برای داشتن راهنما و سرعت عمل در پیدا کردن کدها ابزارهای زیادی در انواع نرم‌افزارهای گرافیک وجود دارد؛ که هم‌زمان خروجی‌های متفاوت یکرنگ را در مدل‌های مختلف به شما نشان می‌دهند. شاید برای ما در دسترسی‌ترین این ابزارها فتوشاپ باشد.

رنگ در طراحی <a href=قالب وردپرس - ابزار رنگ فتوشاپ" width="547" height="362" />

از این نظر کار ما سخت نیست. کافی است وقت بگذاریم و تمرین کنیم تا کدها ملکه ذهن ما بشود. ازنظر انتخاب رنگ هنوز بحث پابرجاست. چون تا شما رنگی را باهدفی مشخص تعیین نکنید رسیدن به نتیجه هم مقدور نیست. پس مهم‌ترین کار در رنگ‌ها انتخاب و چیدمان آن‌هاست. برای استفاده از این ابزار ملاک اصلی شما باید چرخ رنگ باشد.

رمز مهارت در انتخاب رنگ در طراحی قالب وردپرس

شما باید با استفاده از چرخ رنگ و نگاه دوباره به چرخ رنگ ابتدا بر مفاهیم و رازهای رنگ‌ها مسلط بشوید. در این صورت به‌راحتی می‌توانید رنگ‌های مجاور یکرنگ را تشخیص دهید. چرخ رنگ را مطالعه کنید. بارها و بارها. آن را به دیوار اتاق کارتان بچسبانید و سعی کنید تا چشم‌بسته رنگ‌ها را در خاطر تجسم کنید. وقتی در این کار مسلط شدید چرخ رنگ کامل‌تری را بررسی کنید. چرخ رنگی بارنگ‌های بیشتر تا به شما کمک کند رنگ‌های بیشتری را درخطر داشته باشید. با سبلدرهای رنگ بازی کنید و سعی کنید از زنگی به رنگی دیگر بروید . راهنمای شما چرخ رنگی است که همیشه در کنار شماست. درنهایت این شما هستید که با انتخاب رنگ‌های درست دیگران را شگفت‌زده خواهید کرد.

رنگ در طراحی <a href=قالب وردپرس - چرخ رنگ " width="556" height="741" />

اطلاعات بیشتردرباره نویسندهQwerty
( عضو از 2 سال قبل )
 • 7 نوشته
 • 0 دیدگاه
 • 0 محصول
 • 0 دوره آموزشی
من وردپرس را دوست دارم

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه

چند نکته قبل از ارسال دیدگاه :
 • تمامی دیدگاه ها قبل از انتشار عمومی توسط کارشناسان سایت بررسی خواهند شد.
 • دیدگاه هایی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند تایید نخواهند شد.
 • آدرس سایت ، مشخصات مدیریت و... در متن دیدگاه حذف خواهند شد.
 • دیدگاه هایی که به زبان انگلیسی باشند تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه هایی که حاوی توهین ، تهدید یا... باشند تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

آخرین آپدیت محصولات

همکار ما شوید

اگر دوست دارید در زمینه آموزش ، افزونه ، قالب وردپرس و ووکامرس ، آموزش سئو و… مقالات آموزشی خود را در نوین وردپرس منتشر کنید میتوانید به عنوان نویسنده در نوین وردپرس فعالیت کنید.

 • تولید کننده فیلم آموزشی کار با محصولات
 • نویسندگی و ارسال مطالب آموزشی
 • تولید کننده دورهای آموزشی برنامه نویسی
 • فارسی سازی و ترجمه انواع قالب
 • و هر آنچه که توانایی دارید...