گیمیفیکیشن چیست؟ کاربرد Gamification در بازاریابی دیجیتال

ضعیفمتوسطخوببسیار خوبعالی
( 1 رای , میانگین : 5,00 از 5)
بارگذاری...

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید مخاطبان خود را در سایت درگیر نگه داشته و میزان تعامل با آنها را افزایش دهید که یکی از این روش ها گیمیفیکیشن می باشد. گیمیفیکیشن یعنی ادغام عناصر بازی بازی در زمینه های غیر بازی برای ایجاد انگیزه و درگیر کردن کاربران است. این شامل افزودن ترفندهایی مانند امتیاز، نشان‌ها، تابلوهای امتیازات، سطوح پیشرفت و پاداش‌ها به محیط‌های مختلف مانند وب‌سایت‌ می باشد. هدف از گیمیفیکیشن در کسب و کار بهبود اشتراک گذاری و تعامل با کاربران است. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما را با تعریف گیمیفیکیشن چیست و کاربرد گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال آشنا کنیم.

 

Gamification یعنی چه؟

گیمیفیکیشن نوعی بازی در محیط های غیربازی مانند شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و … است که می‌توانید از آن‌ها برای بهبود تعامل و افزایش ماندگاری کاربران در سایت استفاده کنید. گیمیفیکیشن با ارائه دستورالعمل‌ها و بازخوردهای فعالانه به مخاطبان از طریق مکانیک بازی و پویایی بازی اضافه شده به پلتفرم‌های آنلاین کار می‌کند که منجر به دستیابی به اهداف و مقاصد تجاری می‌شود.

به عبارت دیگر گیمیفیکیشن با استفاده از عناصر طراحی بازی در زمینه‌های غیر بازی انجام می‌شود. این اصطلاح به تلاش استراتژیک برای ارتقای سیستم‌ها، خدمات، سازمان‌ها و وظایف با ارائه تجربیاتی مشابه با انجام یک بازی ویدیویی اشاره دارد. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند برای انجام یک هدف معین پاداش دریافت کنند و … . یک استراتژی گیمیفیکیشن همچنین می‌تواند شامل عناصر بازی مانند امتیاز، رقابت اجتماعی، سطوح، ماموریت، نشان‌ها، نوار پیشرفت، ارز مجازی یا بازخورد عملکرد فوری نیز باشد. علاوه بر آن طراحی بازی می‌تواند رفتار، مشارکت کاربران و همچنین میزان ماندگاری کاربران را برای انجام وظایف مورد نظر بهبود ببخشد.

معنی گیمیفیکیشن چیست؟

آشنایی با مفهوم گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن فرایندی است که در آن عناصر بازی مانند نمره‌دهی، سطوح پیشرفت، پاداش‌ها و تشویق‌ها به فعالیت‌های غیربازی اضافه می‌شود تا مشارکت کاربران در سایت را تشویق کند. این فرایند با استفاده از طراحی بازی مانند نمره‌دهی، پاداش‌ها برای تشویق مشارکت فعال و جذب بازی‌های مورد علاقه و تفریح کاربران استفاده می‌شود. گیمیفیکیشن در زمینه‌های مختلفی مانند آموزش، بازاریابی، آموزش کارکنان، سلامت و رفاه و تعامل مشتری استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برنامه‌های آموزشی ممکن است از گیمیفیکیشن برای افزایش مشارکت دانش‌آموزان استفاده کنند، در حالی که کسب و کارها ممکن است از آن برای بهبود عملکرد کارکنان، تشویق وفاداری مشتریان یا پاداش کارکنان و مشتریان استفاده نمایند.

مشاغل می توانند از بازی سازی برای ایجاد انگیزه در اعضای تیم و مشتریان استفاده کنند. به عنوان مثال، یک شرکت می تواند یک سیستم پاداش را بر اساس عملکرد تیم معرفی کند. این ایده بازی می تواند باعث ایجاد انگیزه اعضای تیم و بهبود بهره وری شود.

برای اینکه با کاربرد گیمیفیکیشن در مارکتینگ دیجیتال بهتر آشنا شوید، در ادامه مطلب نمونه‌هایی از گیمیفیکیشن را به شما معرفی می‌کنیم که بسیاری از وب‌سایت‌های بزرگ دنیا در حال استفاده کردن از آن تکنیک‌ها برای بهبود و حفظ کاربران خود انجام می‌دهند.

 • ارتش ایالات متحده: ارتش ایالات متحده از گیمیفیکیشن در وب‌سایت‌ها به عنوان ابزار استخدام استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند بازی‌های آموزشی نظامی را به عنوان راهی برای افزایش علاقه به پیوستن به نیروهای مسلح انجام دهند.
 • Nike Fuel: نایک یک برنامه بازی را ارائه داد که به کاربران اجازه می‌دهد در چالش‌های فیزیکی با یکدیگر رقابت کنند. فعالیت بدنی بر اساس یک سیستم امتیاز با جوایز مجازی در دسترس قضاوت می‌شود. این برنامه همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا نتایج خود را فوراً در صفحات شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.
 • استارباکس: استارباکس یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های وفاداری در جهان را دارد. این شرکت اپلیکیشنی ایجاد کرد که به مشتریان وفادار اجازه می‌دهد ستاره‌هایی را جمع ‌آوری کنید و از آن‌ها برای بازخرید نوشیدنی‌ها و جوایز رایگان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: فاو آیکون چیست؟ نحوه قرار دادن فاو آیکن در وردپرس 

مزایای گیمیفیکیشن

زمانی که بازی‌سازی به صورت استراتژیک درست انجام شود، می‌تواند به بهبود نتایج کسب و کار به طرق مختلف کمک کند، که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • پذیرش و استفاده روزافزون از ابزارهای مدیریت یادگیری.
 • ترویج حفظ و نتایج در کارکنان.
 • افزایش اشتراک دانش کارکنان برای بهبود سطح خدمات.
 • افزایش عملکرد و رضایت کارکنان مرکز تماس.

رقابت یکی دیگر از مزایای گیمیفیکیشن است. بسیاری از ما تلاش می‌کنیم تا در کارمان بهترین باشیم. با گیمیفیکیشن این انگیزه را خواهید داشت که از رقبای خود پیشی بگیرید، این باعث می‌شود برای دستیابی به نتایج مطلوب بیشتر تلاش کنید. یکی دیگر از محرک‌ها پاداش و جوایز است. پلتفرم‌های گیمیفیکیشن می‌توانند جوایز دنیای واقعی را برای یک کار خوب ارائه دهند.

 

اهمیت گیمیفیکیشن چیست؟

اهمیت گیمیفیکیشن در محیط‌های مختلف بسیار زیاد است و می‌توان به چندین جنبه از آن اشاره کرد:

 • افزایش مشارکت: گیمیفیکیشن با اضافه کردن عناصر بازی مانند نمره‌دهی و سطوح پیشرفت به محتوای غیربازی می‌تواند مشارکت کاربران را افزایش دهد. این عناصر باعث می‌شوند که کاربران بیشتر به محتوا علاقه‌مند شوند و تمایل بیشتری به مشارکت داشته باشند.
 • افزایش مشارکت و تعامل: گیمیفیکیشن با ایجاد فرصت‌های بیشتر برای مشارکت و تعامل، می‌تواند باعث شود که کاربران بیشتر به محتوا علاقه‌مند شوند و تمایل بیشتری به مشارکت داشته باشند. این می‌تواند به افزایش مشارکت در محیط‌های آموزشی، بازاریابی، فروش و دیگر زمینه‌ها منجر شود.
 • ایجاد ارتباط بهتر با دنیای واقعی: در حوزه آموزش، گیمیفیکیشن می‌تواند با ارائه چالش‌ها و پاداش‌های مرتبط با دنیای واقعی، کاربران را به اعمال مهارت‌ها و دانش آموخته شده تشویق کند. این می‌تواند به بهبود تجربه یادگیری و افزایش توانایی حل مسئله و تصمیم‌گیری کمک کند.
 • افزایش مشارکت و تعامل در محیط‌های مختلف: گیمیفیکیشن می‌تواند در محیط‌های مختلفی مانند آموزش، بازاریابی، فروش و دیگر زمینه‌ها اعمال شود و به افزایش مشارکت و تعامل کمک کند.
 • افزایش مشارکت و تعامل با استفاده از عناصر بازی: اضافه کردن عناصر بازی مانند نمره‌دهی و سطوح پیشرفت به محتوای غیربازی می‌تواند باعث شود که کاربران بیشتر به محتوا علاقه‌مند شوند و تمایل بیشتری به مشارکت داشته باشند.
 • افزایش مشارکت با نمایش پیشرفت: گیمیفیکیشن با امکان نمایش پیشرفت کاربران در فعالیت‌ها و چالش‌های مختلف، می‌تواند باعث شود که کاربران بیشتر تمایل به مشارکت داشته باشند.

چگونه از گیمیفیکیشن استفاده کنیم؟

برای استفاده از گیمیفیکیشن در محیط‌های مختلف، از جمله آموزش و بازاریابی دیجیتال، می‌توانید از استراتژی‌های زیر پیروی کنید:

 • تعریف اهداف و رفتارها: ابتدا باید رفتارها یا اهدافی که می‌خواهید از کاربران به دست آورید را تعریف کنید. این اهداف می‌توانند شامل یادگیری مواد درسی، انجام کارهای روزانه و موارد دیگر باشند.
 • استفاده از عناصر بازی: برای ایجاد سرگرمی و تحریک، می‌توانید از عناصر مختلف بازی مانند امتیازات مجازی، سطوح داستانی و پاداش‌های مالی استفاده کنید. این عناصر می‌توانند به کاربران کمک کنند تا به طور موثرتری به اهداف خود برسند.
 • استراتژی چالش محور: به جای مرحله‌به‌مرحله بودن، چالش‌های متعددی را مطرح و کاربران را به این چالش‌ها تشویق کنید. این استراتژی می‌تواند به کاربران انگیزه بیشتری برای شرکت بدهد.

 

سوالات متداول

گیمیفیکیشن چیست؟

به طور کلی؛ گیمیفیکیشن شامل معرفی گیم‌پلی به یک محیط غیربازی سنتی است که با هدف تشویق کاربران برای تعامل بهتر با سایت ارائه می‌شود.

نمونه‌هایی از گیمفیکیشن در مارکتینگ را نام ببرید؟

بسیاری از شرکت‌های بزرگ از استراتژی‌های بازی‌سازی استفاده کرده‌اند که برخی از آن‌ها عبارت هستند از استارباکس و نایک.

جمع‌بندی: منظور از گیمیفیکیشن چیست؟

مفهوم گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال نوعی بازی در محیط‌های غیربازی است که به کاربران شبکه‌های اجتماعی این امکان را می‌دهد تا برای فعالیت‌های روزمره مانند سفارش قهوه، تماشای فیلم و… بازی کنند و سپس جایزه بگیرند. ما در این مطلب شما را با گیمیفیکیشن در بازاریابی و تعریف گیمیفیکیشن چیست آشنا کردیم. امیدواریم این مطلب مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: businessnewsdaily

درباره نویسندهمیلاد انوش
( عضو از 3 سال قبل )
 • 979 نوشته
 • 0 دیدگاه
 • 1 محصول
 • 0 دوره آموزشی

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه

چند نکته قبل از ارسال دیدگاه :
 • تمامی دیدگاه ها قبل از انتشار عمومی توسط کارشناسان سایت بررسی خواهند شد.
 • دیدگاه هایی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند تایید نخواهند شد.
 • آدرس سایت ، مشخصات مدیریت و... در متن دیدگاه حذف خواهند شد.
 • دیدگاه هایی که به زبان انگلیسی باشند تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه هایی که حاوی توهین ، تهدید یا... باشند تایید نخواهند شد.

مطالب مرتبطآموزش ساخت وردپرس شبکه

604
0
وردپرس شبکه یکی از قابلیت های وردپرس است که به شما این امکان را می دهد تا چندین وب سایت را با استفاده از یک نصب وردپرس ایجاد ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

آموزش تنظیم حمل و نقل رایگان ووکامرس

3688
0
بعد از اینکه فروشگاه انلاین خود را راه اندازی کردید، از دو روش مختلف همچون فیزیکی و مجازی می توانید محصولات خود را به فروش برسانید. بسیاری از ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

جستجوی ایجکس در ووکامرس؛ جستجوگر ایجکسی (سرچ ajax) برای سایت وردپرسی با افزونه Ajax Search Lite

3208
0
آیا قصد دارید یک جستجوی ایجکس در ووکامرس خود داشته باشید؟ به طور کلی؛ ووکامرس دارای یک جستجوی داخلی می باشد که امکانات و قابلیت های مختلفی را ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

معرفی هاست رایگان برای تمرین وردپرس

3493
0
در سال های اخیر محبوبیت هاست های رایگان به شدت افزایش پیدا کرده و اکثر کاربران قبل از راه اندازی سایت و خرید هاست، ابتدا از هاست های ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

چگونه افزونه های وردپرس بر زمان بارگذاری سایت تاثیر می گذارد؟

1540
0
تاکنون به این فکر کرده اید که چگونه افزونه های وردپرس بر زمان بارگذاری وب سایت شما تاثیر میگذارد؟ افزونه های وردپرس به شما این امکان را می ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

آموزش فعال سازی دیباگ وردپرس (حالت اشکال زدایی) با افزونه و بدون افزونه

1682
0
اگر با وردپرس کار می کنید به احتمال خیلی زیاد با انواع خطاها مواجه خواهید شد که برخی از آنها می توانند مشکلاتی برای شما داشته باشند. در ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

آموزش فروش عمده محصولات در ووکامرس با Discount Rules for WooCommerce

452
0
آیا صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید که انواع محصولات مختلف را به فروش می‌رسانید؟ یگ راه عالی برای رسیدن به درآمد بالا و جذب مشتریان بیشتر این است ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

بهترین برنامه کاهش حجم عکس برای گوشی (15 اپلیکیشن کم کردن حجم تصاویر بدون افت کیفیت در موبایل)

4740
0
همانطور که می دانید طی چند سال گذشته استفاده از گوشی هوشمند در میان مردم بسیار افزایش یافته به گونه ای که هر شخصی با هر میزان سنی ...
جزییات بیشتر آموزش را بخوانید!

دسته بندی مطالب

محصولات حرفه ای

جستجو کنید…

همکار ما شوید

اگر دوست دارید در زمینه آموزش ، افزونه ، قالب وردپرس و ووکامرس ، آموزش سئو و… مقالات آموزشی خود را در نوین وردپرس منتشر کنید میتوانید به عنوان نویسنده در نوین وردپرس فعالیت کنید.

 • تولید کننده فیلم آموزشی کار با محصولات
 • نویسندگی و ارسال مطالب آموزشی
 • تولید کننده دورهای آموزشی برنامه نویسی
 • فارسی سازی و ترجمه انواع قالب
 • و هر آنچه که توانایی دارید...
 • فهرست مطالب