بررسی پلاگین Weglot – بهترین پلاگین برای چندزبانه کردن وردپرس

در هر سایت، تمرکز مدیریت بر روی افزایش ترافیک ورودی به سایت و تعداد بازدیدکنندگان است. اما در این بین یکی از مشکلاتی که بازدیدکنندگان را در استفاده از سایت مذکور محدود می کند، مشکل زبان سایت است.
در عصر حاضر، شرایط باید به گونه ای باشد که تعداد کثیری از بازدیدکنندگان و کاربران سایت بتوانند از محتوای سایت مذکور و خود سایت استفاده بکنند.
بررسی پلاگین Weglotبرای اینکه این کار آسان تر شود، در وردپرس پلاگینی تحت عنوان Weglot ارائه شده که به شما در امر ارائه محتوای سایت به چندین زبان مختلف کمک می کند.

آشنایی با پلاگین Weglot

پلاگین Weglot ابزاری است قدرمتند برای ترجمه و نمایش سایت وردپرسی شما به زبان های مختلف. تفاوت اصلی میان Weglot و سایر پلاگین ها، استفاده آسان از آن، سئو بودن و سازگاری با انواع قالب ها و پلاگین ها است.
این پلاگین بخشی را به سایت شما اضافه می کند که به بازدیدکنندگان سایت امکان تغییر زبان و مشاهده محتوای مورد نظر به دیگر زبان ها را می دهد. این پلاگین نیاز به هیچ گونه دانش خاصی برای استفاده از آن ندارد. به همین دلیل کاربران می توانند به راحتی و بدون استفاده از هیچ گونه کدی، پلاگین را راه اندازی کنند و پلاگین نیز به بعد از آن به سرعت شروع به کار می کند.

ویژگی ها

پلاگین های بسیاری در امر ترجمه و چندزبانه کردن سایت در مارکت های وردپرس ارائه شده اند اما آنچه پلاگین Weglot را متمایز می کند، آسان بودن آن است. شما می توانید به راحتی آن را از مخزن وردپرس در صفحه Weglot Translate – Translate your WP website دانلود کنید.

 • سازگاری: این پلاگین با دیگر قالب ها و پلاگین های وردپرس کاملا سازگار است و همین امر باعث راحتی کار برای کاربر می شود.
 • سئو: قدرتمند ترین ویژگی این پلاگین داشتن SEO داخلی مطابق با معیارهای روز گوگل است. به همین جهت کاربر نیازی به پلاگین اضافی برای مرور محتوا یا ایندکس محتوای مذکور توسط گوگل ندارد.
 • زمان: بزرگترین مزیت این پلاگین برای کاربر این است که با ترجمه صفحات تنها در چند دقیقه در زمان کاربر صرفه جویی می کند. با این حال این پلاگین سرعت بارگذاری سایت را نیز تحت تاثیر قرار نمی دهد.
 • زبان: این پلاگین حاوی لیستی از ۶۰ زبان است که می تواند محتوا را به آنها ترجمه کند.

 

توجه: در حال حاضر این پلاگین بر روی بیشتر از ۲۰ هزار سایت در حال اجرا است.

 • فرهنگ لغت: یکی دیگر از ویژگی های منحصربفرد این پلاگین این است که در حالیکه مشغول ترجمه است، از فرهنگ لغت شخصی کاربر نیز که در پیشخوان پلاگین موجود است استفاده می کند تا مناسب ترین لغات را انتخاب کند.
 • قابلیت اصلاح: این پلاگین امکانی را برای کاربر فراهم کرده تا هر محتوای ترجمه شده ای را که می خواهد ویرایش کند و یا آنها را از لیست ترجمه خارج کند.
 • API: این پلاگین با استفاده از API ارائه شده توسط سایت مبدا محتوای مذکور را ترجمه کرده و مجددا آن را به سایت کاربر بازمیگرداند.

 

نیازها

 • نسخه ۳٫۰ وردپرس یا بالاتر
 • نسخه ۵٫۳ PHP یا بالاتر

 

نصب و راه اندازی

برای استفاده از این پلاگین کاربر میبایست در سایت Weglot ثبت نام کند. کاربر از این طریق می تواند به API لازم برای استفاده در پلاگین دسترسی یابد. با این کار ترجمه بهتری توسط پلاگین صورت میگیرد چرا که با این کار هم از قابلیت ترجمه ماشینی استفاده می شود و هم از نسخه های دستی موجود.
به طور کلی مراحل نصب و راه اندازی این پلاگین به شرح زیر هستند:

 1. ایجاد حساب کاربری: بعد از ایجاد حساب کاربری در سایت Weglot، کاربر از طریق ایمیلی که برای وی ارسال می شود متوجه موفقیت آمیز بودن ثبت نام خواهد شد.
 2. نصب: بعد از دریافت پلاگین از مخزن وردپرس، می توانید آن را نصب و فعال کنید.
 3. پلاگین: بعد از نصب و فعالسازی پلاگین، به طور خودکار به قسمت تنظیم پلاگین منتقل خواهید شد.

 

در صورتیکه با نصب پلاگین در وردپرس آشنا نیستید، می توانید مقاله سه روش مختلف نصب پلاگین (افزونه) در وردپرس را مطالعه کنید. همان طور که گفته شد می توانید پلاگین را از مخزن وردپرس یا از لینکی که در پایین مقاله وجود دارد دریافت کنید.

 

تنظیمات

بعد از دریافت، نصب و فعالسازی پلاگین، با صفحه ای مانند زیر روبرو خواهید شد:

صفحه بعد از فعالسازی پلاگین weglot

در صورتیکه تمایل دارید تا پلاگین از داده های شما و استفاده شما از پلاگین برای بهبود و توسعه خود استفاده کند، می توانید بر روی گزینه Allow & Continue کلیک کنید در غیراینصورت با کلیک بر روی Skip از این مرحله صرف نظر کنید.

بعد از آن به صفحه تنظیمات پلاگین منتقل خواهید شد که در زیر به صورت جداگانه هر بخش از تنظیمات را بررسی خواهیم کرد:

Main configuration

Main configuration

 • API Key: در این قسمت میبایست کلید API دریافت شده از سایت Weglot را در جعبه زیر آن وارد کنید.
 • Original Language: در این قسمت شما باید زبان فعلی سایت خود را انتخاب کنید.
 • Destination Languages: در این قسمت شما باید زبان های مورد نظر خود را که میخواهید سایت شما به آن زبان ترجمه شوند را وارد کنید.
  دقت داشته باشید که در نسخه رایگان این پلاگین تنها می توانید یک زبان را وارد کنید و حداکثر ۲۰۰۰ کلمه در نسخه رایگان ترجمه می شوند.

 

Language button appearance

Language button appearance

 • Preview: در این قسمت شما می توانید پیش نمایشی از تغییراتی که در نحوه نمایش دکمه میدهید را مشاهده کنید.
 • Dropdown: اگر می خواهید دکمه تغییر زبان به صورت یک جعبه کشویی نمایش داده شود، کافی است تیک این گزینه را بزنید.
 • With flags: اگر میخواهید پرچم کشورها نیز در کنار دکمه تغییر زبان نمایش داده شوند، تیک این گزینه را بزنید.
 • Type of flags: در این قسمت می توانید حالت نمایش پرچم را انتخاب کنید البته در صورتیکه قبلا تیک نمایش پرچم را زده باشد.
 • With name: در صورتیکه نمیخواهید نام کشور مورد نظر به اختصار نمایش داده شود، میتوانید تیک این گزینه را بردارید.
 • Full name: در صورتیکه میخواهید نام کامل کشور مورد نظر نمایش داده شود، تیک این گزینه را بزنید. البته باید توجه داشته باشید که قبل از آن میبایست تیک گزینه With name را زده باشید.
 • Override CSS: در صورتیکه میخواهید کدهای css دلخواه خود را اضافه کنید، می توانید آنها در این قسمت وارد کنید.

 

Language button position

Language button position

در این قسمت می توانید تنظیمات مربوط به محل نمایش دکمه تغییر زبان را انجام دهید. به صورت پیش فرض، این دکمه در پایین سمت راست نمایش داده می شود.

  • In menu: در صورتیکه میخواهید دکمه تغییر زبان در فهرست ناوبری سایت نمایش داده شود، تیک این گزینه را بزنید.
  • As a Widget: در صورتیکه بخواهید، می توانید دکمه تغییر زبان را به صورت یک ابزارک در سایت خود نمایش دهید، برای این کار کافی است از قسمت ابزارک ها، ابزکر مربوط به Weglot Translate را انتخاب کنید.
  • With a shortcode: در صورتیکه بخواهید می توانید از شورت کد [weglot_switcher] برای نمایش دکمه تغییر زبان در هر جایی از قالب سایت خود که بخواهید استفاده کنید.
  • In the source code: در صورتیکه میخواهید این دکمه را درون کدهای قالب سایت خود قرار دهید، می توانید از کد HTML زیر استفاده کنید:
   <div id="weglot_here"></div>

 

Translation Exclusion

در این قسمت می توانید آدرس ها و بخش هایی از سایت خود را که نمیخواهید ترجمه شوند را مشخص کنید. برای این کار کافی آدرس صفحاتی را که نمیخواهید ترجمه شوند، در قسمت Exclude URL here وارد کرده و همچنین بخش هایی از سایت مانند فوتر، سایدبار و یا هر قسمت دیگری را که نمیخواهید ترجمه شوند را در قسمت Exclude blocks مشخص کنید. در نهایت کافی است برای ذخیره تنظیمات انجام شده، بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

قیمت

این پلاگین دارای پلن رایگانی است که به کاربر امکان استفاده از تنها یک زبان مقصد برای ترجمه سایت خود به آن و همچنین حداکثر ۲۰۰۰ کلمه برای یک سایت را می دهد.

 

نتیجه گیری

پلاگین Weglot ابزاری قدرتمند برای ساخت سایت های وردپرس چندزبانه است. این پلاگین همان طور که گفته شد با هر پلاگین و قالبی سازگار بوده و از نظر استفاده برای کاربر بسیار آسان می باشد. استفاده از این راه سریعترین راه دستیابی به طیف عظیمی از مخاطبین و بازدیدکنندگان از سرتاسر دنیا است.
چرا که این پلاگین محتوای سایت را مدیریت و آن را در کسری از دقیقه ترجمه می کند و همچنین ابزاری بهینه شده از نظر SEO و مطابق با معیارهای روز گوگل است.

مطالب مرتبط با این نوشته

چگونه با افزونه iThemes Security وب سایتی ضد گلوله داشته داشته باشیم؟

چگونه با افزونه iThemes Security وب سایتی ضد گلوله داشته داشته باشیم؟

معرفی بیش از ۳۰ روش برای داشتن وب سایتی ضد گلوله

2 دیدگاه تاکنون ثبت شده است ، نفر بعدی شما باشید!

نظرات قبلی کاربران :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است.

75% تخفیف تکرار نشدنی برای بسته پیشرفته سئو وردپرس [بهترین ابزار برای صعود به صفحات اول گوگل]
هم اکنون خرید کنید!