تجزیه و تحلیل یک پاپ آپ موفق برای سایت

ضعیفمتوسطخوببسیار خوبعالی
( 0 رای , میانگین : 0,00 از 5)
بارگذاری...

سایت ها در گذشته از تبلیغات فراوان، طرح رنگ های نه چندان جالب، گنجاندن متون در جایی بسیاری کوچک و پاپ آپ هایی که به ناگهان ظاهر می شدند و کاربران و بازدید کنندگان را آزار می دادند، استفاده می کردند.

اما دلیل آن این بود که طراحان هیچ راه بهتری نداشتند و مجبور بودند از تنها طرح هایی که قادر به کار کردن با آنها هستند استفاده کنند. اما حالا زمان عوض شده و راه های بهتری برای این کار بوجود آمده است.

تجزیه و تحلیل یک پاپ آپ موفق

توسعه دهندگان وب و طراح ها دیگر محدود به هیچ تکنولوژی و تکنیک خاصی نیستند و معنی آن این است که دیگر هیچ بهانه ای از سوی طراح و توسعه دهنده در صورت ارائه طرح نامناسب پذیرفتنی نیست. چرا که اکنون این موارد همگی در یک سایت وردپرسی دخیل هستند، از تصویر سربرگ صفحه اصلی سایت گرفته تا فرم تماس و پاپ آپ همگی در طراحی تجربه کاربری مناسب دخیل هستند.

امروز، میخواهیم روی مواردی که باعث زیبا جلوه کردن یک پاپ آپ می شوند تمرکز کنیم، چیزی که تاثیر زیادی روی نرخ تبدیل و روند آن دارد. همچنین به صورت ویژه، میخواهیم به تجزیه و تحلیل یک پاپ آپ موفق برای سایت و نحوه تاثیر آن در هدایت کاربران و افزایش نرخ تبدیل بپردازیم.

 

علت استفاده از پاپ آپ ها در وردپرس

یکی از المان های جذاب برای طراحی، پاپ آپ ها هستند. چرا که این کار کاربر را موقتا متوقف می کند و پیشنهادی را برای کاربر یا بازدیدکننده مورد نظر مطرح می کند، پیشنهادی که در حالت عادی شاید کاربر اهمیتی به آن ندهد.

البته در این موضوع خاص، ما در مورد پاپ آپ هایی که باعث افزایش نرخ تبدیل، دریافت ایمیل های بازدیدکنندگان و هدایت و ترغیب کاربران برای خرید می شوند، صحبت می کنیم. اما نمیتوان استفاده از پاپ آپ را صرفا به موارد بالا محدود کرد. برای مثال، شما می توانید پست های مرتبط با محصول/سرویسی که کاربر خریداری کرده است را نمایش دهید یا حتی از آن ها بخواهید تا دیگر محصولات را بررسی کنند و … .

نمایش محصولات مرتبط به هنگام افزودن محصول به سبد خرید

به طور کلی، اگر شما از پاپ آپ استفاده می کنید معنی آن این است که از بازدیدکنندگان خود میخواهید تا کاری انجام بدهند. اگر این طور نیست، پس چرا باعث توقف هر چند کوتاه آنها شده و وقت آنها را برای چیز بی ارزشی میگیرید؟ با توجه به مطالعاتی که Sumo انجام داده، نرخ تبدیل برای چنین پاپ آپ هایی حدود ۳٫۰۹% بوده است.

با وجود چنین آماری، این سوال پیش می آید که: آیا پاپ آپ ها همچنان موثر و مفید هستند؟ اگر مارکت مورد نظر پر از پاپ آپ های خروجی، نوارهای خوش آمدگویی و بسیاری چیزهای دیگر باشد، به نظر شما به صرف نیست تا به جای این همه چیز، از یک طرح بهتر استفاده شود؟ البته که هست.

در ادامه بخوانید:  آموزش آپلود صفحه HTML در وردپرس بدون خطای ۴۰۴

پاپ آپ ها:

 • دیگر محتوای اضافی و بدردنخور را از سایت شما حذف می کنند.
 • به صورت کلی دارای حداقل متن و جلوه ای زیبا هستند.
 • طوری طراحی می شوند که کاربر را به خوبی به مقصد مورد نظر هدایت کنند.
 • همچنین این امکان را فراهم می کنند تا ویدئو دلخواه یا حتی لینک صفحات اجتماعی سایت خود را نیز برای کاربران و بازدیدکنندگان به نمایش بگذارید.

 

به طور کلی، یک پاپ آپ باید به گونه طراحی شود که توجه کاربر را در همان نگاه اول جذب کند. از آنها می توانید برای نمایش آفرهای زمانی، یا حتی اطلاعیه ها و درخواست های خود استفاده کنید.

 

تجزیه و تحلیل یک پاپ آپ موفق

در زیر میخواهیم عواملی را که باعث شکل گیری یک پاپ آپ موفق می شوند بررسی کنیم:

۱- استایل

طبق تحقیقات دقیقی که Sumo انجام داده است، مشخص شده که هر کدام از انواع مختلف پاپ آپ ها چه میزان در تبدیل بازدیدکننده به مشترک موفق بوده اند:

 • پاپ آپ هایی با موضوع اشتراک ایمیلی، حدود ۲٫۹%
 • پاپ آپ هایی با موضوع خوش آمدگویی، حدود ۲٫۶%
 • پاپ آپ هایی حاوی نوار هوشمند، حدود ۰٫۵%

 

این موارد نشان می دهند که همیشه نیاز نیست که از پاپ آپ هایی با موضوع اشتراک ایمیلی استفاده کنید، چرا که می توانید از مواردی مانند تصویر زیر نیز استفاده کنید:

پاپ آپ حاوی نوار هوشمند

این نکته را به خاطر داشته باشید که حتما نباید استایل پاپ آپ خود را از پرطرفدارترین استایل های موجود یا آنهایی که بیشترین نرخ تبدیل را دارند، استفاده کنیم. بلکه باید به دنبال استایلی باشید که مناسب سایت شما و بازدیدکنندگان و کاربران سایت شما است.

۲- رنگ

همیشه رنگ نقش اساسی را در طراحی وب ایفا می کند. با شناخت جنبه روانشناسی ای که پشت رنگ مورد نظر شما برای طراحی است، شما می توانید پاپ آپ هایی ایجاد کنید که تاثیرگذاری بیشتری دارند. البته این نکته را هم نباید از قلم بیاندازید که باید به طرح رنگ استفاده شده در آرم و قالب سایت نیز توجه کرد چرا که این امر باعث ایجاد هماهنگی و تاثیرگذاری بیشتر می شود.

۳- ترکیب

همان طور که نحوه طراحی و جزئیاتی که درون یک پاپ آپ قرار میگیرند مهم است، نحوه چینش و ترکیب این عناصر نیز به همان اندازه اهمیت دارد.

پاپ آپ شما باید:

 • ساده و قابل فهم برای کاربر باشد
 • شامل تصاویر با کیفیت و مرتبط باشد؛ به صورت ایده آل، وجود تنها یک تصویر که بیان کننده مفهوم پاپ آپ باشد کافی است.
 • به گونه ای طراحی شده باشد که گویی جزئی از سایت شما است نه این که صرفا یک پاپ آپ با سفارشی سازی معمولی باشد.
 • از متون واضح و درشت که برای کاربر خوانا باشد استفاده کنید.
در ادامه بخوانید:  ۱۰ صفحه ای که هر سایت ودرپرسی باید داشته باشد

 

برای مثال نمونه زیر مصداقی از یک پاپ آپ با ترکیب و چینش مناسب است:

پاپ آپ با چنیش و ترکیب مناسب

۴- متن

موضوع بعدی که مهم است، متن پیامی است که در پاپ آپ نمایش داده می شود. برای این موضوع، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • همیشه یک تیتر، یک پیام کوتاه و یک دکمه لینک دار را در پاپ آپ خود بگنجانید.
 • از تیترها و پیام های تاثیرگذار و مخاطب پسند استفاده کنید.
 • کوتاه و چکیده بنویسید. بهتر است پیام شما کمتر از ۳۰ کلمه باشد.
 • در پاپ آپ خود محصول/سرویس/پیشنهادی را ارائه دهید که در جای دیگر ارائه نمی شود.
 • پیام خود را متناسب با بازدیدکنندگان سایت خود در پاپ آپ بگنجانید.

 

یک نمونه از پاپ آپ که موارد بالا در آن رعایت شده است را می توانید در زیر ببینید:

پاپ آپ با متن واضح و خوانا

 

۵- CTA

امروزه سبک جدیدی از پاپ آپ ها بوجود آمده است که کاربران را وادار می کند تا بین دو گزینه یکی را انتخاب کند. این گزینه ها هم معمولا به دو صورت مثبت و منفی هستند. برای مثال:

 1. گزینه مثبت: متن این گزینه معمولا به صورت روبرو است، “از شما ممنونم. من میدانم که این پیشنهاد باعث تغییر و تحول در زندگی من خواهد شد!”
 2. گزینه منفی: متن این گزینه چنین است، “من تمایلی به داشتن زندگی خوب ندارم. به من اجازه بدید تا روی این گزینه تحقیرآمیز کلیک کنیم تا با پاپ آپ های بیشتری مواجه شوم که از من دلایل این انتخاب را می پرسند.”

 

اما هدف از مثال بالا این نبود که بگوییم وجود دو گزینه برای انتخاب توسط کاربر در پاپ آپ ها کار جالبی نیست، چرا که موارد استفاده درست از این قابلیت نیز وجود دارد. همانند نمونه زیر:

وجود دو گزینه برای انتخاب از سوی کاربر در پاپ آپ

اما بهتر آن است که از یک گزینه استفاده کنید که حاوی متن و پیامی ساده باشد تا کاربر راحت بتواند با کلیک بر روی آن به مقصد مورد نظر منتقل شود. در صورتیکه نیاز به گزینه اضافی داشتید، دقت کنید که از دو گزینه بیشتر نشود.

۶- محل قرارگیری پاپ آپ

شاید خیلی به محل قرارگیری پاپ آپ توجه نکرده باشید. اما سوالی مطرح می شود که: آیا حتما پاپ آپ باید در بالای سایت شما و محتوای مذکور نمایش داده شود؟ لزوما اینگونه نیست.

برای نمونه می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید:

محل قرارگیری برای یک پاپ آپ مناسب

همان طور که مشاهده می کنید، در نمونه بالا پاپ آپ به گونه ای در سایت قرار داده شده که وقتی نمایش داده می شود باعث از بین رفتن تجربه کاربری و پرت کردن حواس کاربر نشود و در کنار آن، تاثیرگذاری خود را نیز حفظ کند.

در ادامه بخوانید:  چگونه یک وبسایت وردپرس را راه اندازی کنیم؟ (گام به گام)

حالت های بسیاری برای نمایش پاپ آپ در سایت وجود دارد برای مثال می توانید پاپ آپ را در بالاترین نقطه سایت خود یا پایین ترین نقطه آن نمایش دهید. یا می توانید مانند نمونه بالا از یک پاپ آپ در کنار سایت خود استفاده کنید و بسیاری حالت های دیگر.

البته شما باید در انتخاب محل قرارگیری پاپ آپ در نسخه موبایل سایت خود نیز بسیار دقت کنید. چرا که موبایل به اندازه دسکتاپ انعطاف پذیر نبوده و نمی توان موارد زیادی را در آن به نمایش گذاشت.

به دنبال نمایش پاپ آپ در نسخه موبایل، گوگل در سال ۲۰۱۷ شروع به تنبیه سایت هایی کرده که از پاپ آپ در سایت خود تحت شرایط زیر استفاده می کنند:

 • پاپ آپ هایی که کل صفحه اصلی سایت را می پوشانند.
 • پاپ آپ هایی که کاربر مجبور است قبل از مشاهده سایت حتما آنها را مشاهده کند.
 • پاپ آپ هایی که کاربر را مجبور می کنند تا با اسکرول صفحه بتوانند محتوای مورد نظر خود را مشاهده کنند.

 

خب با شرایطی که در بالا ذکر شد، اگر شما نیز از پاپ آپ در نسخه موبایل سایت خود استفاده می کنید، بهتر است در انتخاب نحوه نمایش و محل قرارگیری آن دقت نظر بیشتری داشته باشید.

۷- خروجی

در نهایت، هر پاپ آپی باید حاوی دکمه ای برای خروج یا عدم نمایش باشد. به همین دلیل است که عده ای از افراد از وجود دو گزینه در پاپ آپ بیزار هستند چرا که باعث حذف دکمه عدم نمایش پاپ آپ می شود. پس بهتر است که این کار را انجام نداده و دکمه عدم نمایش یا همان X را از پاپ آپ خود حذف نکنید.

برای مثال، پاپ آپ زیر یک نمونه مناسب از وجود دکمه عدم نمایش است:

پاپ آپ با دکمه عدم نمایش درون آن

ممکن است نظر همه افراد با هم یکی نباشد، اما عده ای بر این باور هستند که دکمه عدم نمایش باید کاملا واضح و مشخص باشد.

جمع بندی

شاید هر المانی برای هر سایت قابل استفاده نباشد، اما به نظر می آید که پاپ آپ از این قضیه مستثنی است و می توان از آن برای هر سایتی استفاده کرد. چرا که وجود آنها باعث افزایش مشترکین و بهبود نرخ تبدیل می شود.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد، در صورتیکه شما هم نظر خود را در مورد استفاده از پاپ آپ ها در سایت دارید، خوشحال خواهیم شد که آن را از طریق دیدگاه ها در پایین همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

اطلاعات بیشتردرباره نویسندهجواد
( عضو از 3 سال قبل )
 • 221 نوشته
 • 33 دیدگاه
 • 0 محصول
 • 0 دوره آموزشی
جواد - عضو تیم تحریریه مجموعه نوین وردپرس...

نظرات کاربران

ثبت دیدگاه

چند نکته قبل از ارسال دیدگاه :
 • تمامی دیدگاه ها قبل از انتشار عمومی توسط کارشناسان سایت بررسی خواهند شد.
 • دیدگاه هایی که جنبه تبلیغاتی داشته باشند تایید نخواهند شد.
 • آدرس سایت ، مشخصات مدیریت و... در متن دیدگاه حذف خواهند شد.
 • دیدگاه هایی که به زبان انگلیسی باشند تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه هایی که حاوی توهین ، تهدید یا... باشند تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

آخرین آپدیت محصولات

همکار ما شوید

اگر دوست دارید در زمینه آموزش ، افزونه ، قالب وردپرس و ووکامرس ، آموزش سئو و… مقالات آموزشی خود را در نوین وردپرس منتشر کنید میتوانید به عنوان نویسنده در نوین وردپرس فعالیت کنید.

 • تولید کننده فیلم آموزشی کار با محصولات
 • نویسندگی و ارسال مطالب آموزشی
 • تولید کننده دورهای آموزشی برنامه نویسی
 • فارسی سازی و ترجمه انواع قالب
 • و هر آنچه که توانایی دارید...